• Kategorie
  • Szukaj
  • KARMY DLA PSÓW

W opiece nad zwierzętami, niezależnie od tego, czy to psy, koty, czy też gryzonie jedną z najistotniejszych kwestii jest żywienie. Codzienny jadłospis decyduje o ich zdrowiu i samopoczuciu, choć nie tylko, bo nawet wpływa na kondycję ich sierści. Jako obecni lub przyszli właściciele czworonożnych przyjaciół człowieka, musimy wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje karm dla psów. Oczywiście stosuje się przy tym różne kryteria. Podstawowy podział na rodzaje karm dla psów dotyczy jednakże ich konsystencji, a co za tym idzie zawartości w karmie wody. I tak też, w tym przypadku wymienia się trzy rodzaje karm dla psów, a mianowicie karmę mokrąkarmę półwilgotną / półmiękką oraz karmę suchą

 image 

Karma mokra

Jak już zostało wspomniane, wymienia się trzy podstawowe rodzaje karm dla psów: mokrą, półwilgotną oraz suchą karmę dla psa. Pierwsza z nich, czyli karma mokra, jak sama nazwa wskazuje zawiera w sobie najwięcej wody i w większości przypadków ma postać mięsno-warzywno-zbożowego pasztetu. W związku z tym, karma mokra wyróżnia się dużą wilgotnością. Jedynie około 20-35% jej składu to tzw. sucha masa. Co istotne, karma mokra ze względu na swą konsystencję jest bardzo lubiana przez zwierzęta. W sprzedaży dostępna jest w puszkach, które co prawda wystarczają na kilka posiłków, jednak po otwarciu należy przechowywać je w lodówce, a także w wygodnych saszetkach – wówczas jedna saszetka to jedna porcja.

Karma półwilgotna

Kolejnym rodzajem karmy dla psów, zdecydowanie mniej popularnym niż karma mokra i karma sucha jest karma półwilgotna. Jak nietrudno się domyślić, karma półwilgotna, nazywana również półsuchą, to karma o średniej zawartości wody – mniejszej niż w przypadku karm mokrych, lecz większej niż w karmie suchej. I tak też zawartość suchej masy stanowi tu około 40-60% całego składu. Jest to stosunkowo nowy produkt na rynku i niestety, w wielu przypadkach zawierający glicerynę, która jest niewskazana w żywieniu psów. W związku z tym, zanim kupimy karmę półwilgotną, przeanalizujmy jej skład lub po prostu wybierzmy dwie pozostałe opcje.

Karma sucha

Wreszcie, po karmie mokrej i półwilgotnej, najwyższy czas na ostatni spośród wszystkich, dostępnych obecnie w sprzedaży rodzajów karm dla psów (oczywiście ze względu na zawartość wody, a co za tym idzie - konsystencję). Sucha karma dla psa, bo o niej oczywiście tu mowa zawiera w swym składzie bardzo mało wody. Sucha masa stanowi w tym przypadku aż 88% ogólnej zawartości, z czego 18% to białko, natomiast 5% to tłuszcze. Karma sucha ma postać chrupek.

Przysmaki i smakołyk

Przysmak dla psa może też być formą nagrody za dobre zachowanie lub przydać się podczas nauki komend i różnych sztuczek. Dając psu przysmaki, nawiązujesz z nim bliski kontakt, przekazujesz, że pies jest dla ciebie ważny i doceniasz jego starania. Sprawdzaj jednak, czy pies przypadkiem faktycznie zjada łapki, czy może je tylko zakopuje w ogrodzie i chowa w zakamarkach domu.

Dobra karma dla psa, Najlepsze karmy, Tanie karmy, Tania karma, Najlepsza karma, Najlepsza karma dla psa, Alpha Spirit, Animonda, Applaws, Brit, Brit, Cat’s Best, Catz Finefood, Dolina Noteci, Eukanuba, Farmina, Fitmin, Flexi, Gusto, John Dog, Josera, MOON FOOD, Mac’s, Natural Code, Orijen, Purina, Raw Paleo, Taste of the Wild, Wiejska Zagroda